Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Visoje Lietuvoje vandens telkiniai įžuvinami lašišomis ir šlakiais

Vakar, 2022 m. gegužės 12 d., skirtingose Nėries upės vietose buvo išleisti 4 tūkst. dirbtiniu būdu išveistų lašišų rituolių (metinukių). Iš viso šiais metais į vidaus vandens telkinius jau įžuvinta virš 30 tūkst. šių vertingų žuvų metinukių ir apie 80 tūkst. paaugintų jauniklių. Upės gausiai praturtintos ir šlakių šiųmetukais. Pirmą kartą Lietuvoje didesnės lašišos buvo sužymėtos – joms nukirptas riebalinis pelekas.

Žuvininkystės tarnyba yra vienintelė lašišų ir šlakių veisėja Lietuvoje. Rudenį įstaigos Žuvivaisos departamento Rytų regiono žuvivaisos skyriuje Meškerinėje iš upėse sugautų lašišų ir šlakių reproduktorių dirbtinai buvo imami ikrai. Atliktas dirbtinis apvaisinimas. Dalis dirbtiniu būdu inkubuotų ir iki 1–1,5 g svorio paaugintų žuvyčių į sraunias upes išleidžiamos šiomis dienomis, o kitos – žuvivaisos skyriuje bus auginamos visus metus, kol pasieks apie 60 g svorį. Vandens telkinių įžuvinimas skirtingo amžiaus grupių žuvimis yra neatsiejama lašišinių žuvų išteklių atkūrimo ir valdymo plano dalis.

Nors lašišų ir šlakių įžuvinimo kiekiai Lietuvoje didėja, daugiau dėmesio skiriama neršto apsaugai, keičiasi žvejų požiūris, tačiau šių žuvų populiacijos padėtis Baltijos juros baseine dar nėra stabili. Dėl šios priežasties ES žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų sprendimu tikslinė komercinė lašišų žvejyba nuo 2022 m. sausio 1 d. pagrindiniame Baltijos jūros baseine yra draudžiama. Palikta tik neišvengiamos priegaudos, sugaunamos žvejojant kitas žuvų rūšis, kvota – Lietuvai 989 vnt. lašišų.

Išimtis taikoma žvejams mėgėjams – jie lašišas gaudyti gali, tačiau taikomi žvejybos apribojimai. Vienas žvejys mėgėjas per dieną gali sugauti ir pasilikti sau ne daugiau kaip 1 dirbtinai įveistą lašišą su nukirptu riebaliniu peleku. Pasisemti patirties, kaip saugiai žymėti lašišas, Žuvininkystės tarnybos žuvivaisos specialistai vyko į kaimyninę Latviją. Ten per metus į vandens telkinius išleidžiama apie 700 tūkst. unikaliu būdu sužymėtų lašišų.

Šiemet, po daugiau nei mėnesį trukusių darbų, Žuvų išteklių atkūrimo skyriaus specialistai riebalinius pelekus pašalino net 35 470 vnt. Meškerinėje paaugintų lašišų rituolių. Sužymėti individai buvo įvairaus dydžio, t. y. 6–20 cm ilgio. Viskas buvo atliekama ypač greitai ir profesionaliai, kad žuvys patirtų kaip įmanoma mažiau streso.

Šiais metais, vadovaujantis Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2022 metų planu, bus įžuvinta apie 268 tūkst. vnt. lašišinių žuvų. Planuojama įžuvinti 100 tūkst. vnt.  lašišų ir 104 tūkst. vnt. šlakių šiumetukų, taip virš 35 tūkst. vnt. lašišų ir apie 29 tūkst. vnt. šlakių metinukų (rituolių). Šie darbai – tai dalis valstybinio plano, skirto atstatyti, sustiprinti ir pagausinti lašišinių žuvų išteklius Lietuvos vidaus vandenyse.

Intensyviai veisiant lašišas ir šlakius, vykdant kitas kompleksines priemones, šių žuvų ištekliai pastebimai atsistato. Jau 2011 m. lašiša išbraukta iš Lietuvos raudonosios knygos, 1998 m. iš raudonosios knygos išbraukti ir šlakiai. Įteisinta šių žuvų licencinė žvejyba. Žvejai sugauna vis daugiau šių taurių žuvų.

Share iconDalintis