Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Valstybiniai vandens telkiniai praturtinti paprastaisiais (auksiniais) karosais

Praėjusią savaitę baigti paprastųjų (auksinių) karosų (Carassius carassius) įveisimo į valstybinius vandens telkinius darbai. Į šalies ežerus ir tvenkinius išleista 5,8 tūkst. vnt. įvairiaamžių karpinių žuvų. Paprastieji karosai išveisti ir paauginti Žuvininkystės tarnybos Rytų regiono žuvivaisos skyriaus Ignalinos tvenkiniuose.

Vadovaujantis „Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2021 metų planu“, paprastaisiais (auksiniais) karosais praturtinti Papilio ež. (Biržų raj.), Druskonio ež. (Druskininkų raj.), Ūkojo ež. (Ignalinos raj.), Žibikų tv. (Mažeikių raj.), Poškonių tv. (Šalčininkų raj.), Geluvos ež. (Šiaulių raj.), Akmenos tv. (Vilniaus raj.), Grūdos ež. ir Krūminių tv. (Varėnos raj.).

Paprastieji (auksiniai) karosai paplitę daugelyje Eurazijos gėlųjų vandenų nuo Didžiosios Britanijos iki Lenos, nuo Skandinavijos iki Alpių. Tai viena iš atspariausių nepalankioms gyvenimo sąlygoms, ypač deguonies trūkumui, žuvų, dažniausiai užauganti iki 3o cm ilgio ir iki 1 kg svorio.  Tai mažai pratekančių vandens telkinių, senvagių, senų dvarviečių tvenkinių, kūdrų žuvis, deja, Lietuvos vandenyse tampanti vis retesnė. Viena iš prielaidų, kodėl nyksta auksiniai karosai, –konkurencija bei hibridizacija su įvežtiniu sidabriniu karosu. Ši žuvis į Europą kaip dekoratyvinė rūšis iš Vidurinės Azijos atkeliavo dar XVII a., manoma, kad panašiu laikotarpiu ji pasiekė ir Lietuvos teritorinius vandenis.

Paprastieji (auksiniai) karosai yra retesni ir tuose vandens telkiniuose, kur gausu kitokios ichtiofaunos, ypač plėšriųjų žuvų. Gerai įšilus vandeniui auksiniai karosai keletą kartų neršia povandeninių augalų tankynėse, prilipindami ant augalų ikrelius, iš kurių maždaug po savaitės išsirita lervutės.

Žuvininkystės tarnyba rūpinasi ir kitų karpinių žuvų rūšių įveisimu į valstybinius vandens telkinius. Kasmet į šalies ežerus ir tvenkinius išleidžiami karpiai, baltieji amūrai, margieji plačiakakčiai ir lynai. Taip pat rūpinamasi skersnukių, ūsorių išteklių atkūrimu šalies vandenyse.

Share iconDalintis