Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Žuvų ligų ir vandens tyrimų poskyrio pamokėlė žuvų augintojams. PARAZITŲ SUKELIAMOS ŽUVŲ LIGOS. ICHTIOFTIRIOZĖ

Parazitinių pirmuonių galima aptikti įvairiuose žuvų organuose. Labai dažnai ant žuvų žiaunų, odos, pelekų pasitaiko parazitinių pirmuonių, kurie sukelia ichtioftiriozę.

 

Ichtioftiriozė – invazinė žuvų liga, kurią sukelia lygiablakstienė infuzorija ichthyophthirius multifiliis. Dažniausiai ja serga karpiai ir kitos tvenkinių bei akvariumų žuvys. Yra 3 šių parazitų vystymosi ciklo stadijos:

  • suaugęs parazitas (gyvena ant žuvies odos, žiaunų, pelekų),
  • dauginimosi cistos,
  • laisvai plaukiojančios vandenyje infuzorijos.

 

Subrendę ektoparazitai atsiskiria nuo žuvies (šeimininko) odos, žiaunų ir nusileidžia ant tvenkinio dugno, kur prisitvirtina prie augalų ir virsta cistomis. Jose dalijimosi būdu susidaro daug smulkių jauniklių, vėliau pasklindančių vandenyje. Tokiu būdu parazitai vėl patenka ant karpių, lynų, upėtakių, peledžių ir kitų žuvų –įsiskverbia į jų odą, pelekus, žiaunas. Liga dažniau pasireiškia pavasarį ir vasarą.

Ichtioftirioze serga beveik visos gėlavandenės žuvys, tačiau ja gali susirgti ir akvariumo žuvys. Ligą perneša sergančios žuvys, labiausiai ji puola jaunesnes žuvis.

Ligos pradžioje sergančių žuvų žiaunos būna raudonos, gleivėtos. Vėliau jos pasidaro anemiškos.  Parazitus lengva pastebėti ir paprasta akimi, nes stipriai apsikrėtusių žuvų kūnas atrodo lyg apipiltas manų kruopomis. Nuo labiausiai pažeistų vietų nueina oda. Stiprios invazijos atvejais žuvys net apanka. Sergančios žuvys lėtai plaukioja vandens paviršiuje, arti pakraščių, yra apatiškos, silpnai reaguoja į išorinius dirgiklius.

Diagnozė nustatoma remiantis klinikiniais simptomais ir mikroskopuojant radus ligos sukėlėjų.

 

     Gydymas ir profilaktika. Ichtioftiriozės sukėlėjams naikinti taikomos ilgo veikimo (1–2 parų)  0,1–0,2 procentų valgomosios druskos vonios. Taikomos ir 5 procentų valgomosios druskos vonios. Jose karpiai maudomi 5 minutes. Jeigu vandens temperatūra būna žemesnė kaip 1°C, druskos vonių žuvims taikyti negalima. Tvenkinius, kuriose žuvys sirgo ichtioftirioze, po žuvų išgaudymo reikia gerai išvalyti nuo dumblo pertekliaus ir dezinfekuoti negesintomis kalkėmis (2,5–3,0 t/ha) arba chlorkalkėmis (0,3–0,5 t/ha). Tvenkinio dezinfekcijos darbai atliekami ne žemesnėje kaip 10° C oro temperatūroje. Žvejybos įrankius po sergančių žuvų gaudymo reikia kruopščiai nuvalyti nuo teršalų, nuplauti švariu vandeniu ir gerai išdžiovinti. Žvejybos įrankius galima nukenksminti ir 10–20 procentų negesintų kalkių tirpalu arba kita dezinfekavimo priemone (pagal instrukciją).

Šios ligos sukėlėjus platina ir įvairios smulkios (laukinės) žuvys. Todėl reikia stengtis, kad jos nepakliūtų į žuvų tvenkinius. Iš žuvų ūkių, kur yra paplitusi ichtioftiriozė, neleidžiama išvežti žuvų į kitus ūkius.  Karpių metinukus patariama kuo ankščiau išgaudyti iš žiemojimo tvenkinių ir perkelti į auginimo tvenkinius. Tvenkiniai po žuvų išgaudymo turi būti nuleisti, gerai išvalyti ir dezinfekuoti negesintomis kalkėmis (2,5-3,0 t/ha) arba chlorkalkėmis (0,3-0,5 t/ha). Prieš perkeliant, karpius reikia išmaudyti minėtose  voniose. Žinotina, kad daug žuvų tvenkiniuose, mažas pratekamumas, blogos mitybos sąlygos, tvenkinių užžėlimas, aukšta vandens temperatūra sudaro palankias sąlygas ligai plisti.

 

Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Vidaus vandenų ir akvakultūros skyriaus

Žuvų ligų ir vandens tyrimų poskyris

 

Share iconDalintis