Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Žuvininkystės tarnybos Žuvų ligų ir vandens tyrimų poskyrio pamokėlė žuvų augintojams. Pirmuonių sukeliamos žuvų ligos. Trichodinozė

Trichodinozė yra dažna žuvų liga, kurią sukelia parazitiniai pirmuonys Trichodina domerguei forma acuta ir kiti Trichodina genties pirmuonys.

 

Sukėlėjų kūnas yra lėkštės formos. Ektoparazitų prisitvirtinimo aparatas sudarytas iš prisitvirtinimo vainikėlio su ataugomis. Branduolys yra pasagos formos, branduolėlis – rutuliškas. Pirmuonių viršutinis ir apatinis diskai turi blakstienėles, kurių pagalba jie gali plaukioti vandenyje. Ligos sukėlėjus platina laukinės (smulkios) žuvys. Be to, į žuvų tvenkinius ligos sukėlėjai gali patekti su apsikrėtusiomis žuvimis bei su vandeniu. Šia liga dažniau serga tvenkinių žuvų mailius, šiųmetukai ir metinukai.

 

Patogenezė ir klinikiniai simptomai. Ligos sukėlėjai parazituoja ant žuvų žiaunų, odos, pelekų. Parazitai erzina žuvų odos, žiaunų audinius. Sergančių žuvų oda ir žiaunos apsidengia gleivėmis, žiaunos būna anemiškos. Sergančios žuvys pradeda judėti, būna liesos. Ligai išsivysčius, žuvys praranda aktyvumą, plaukioja vandens paviršiuje, silpnai reaguoja į išorinius dirgiklius, kaupiasi prie pakraščių, kur dažnai žūva.

 

Diagnozavimas. Diagnozė nustatoma remiantis  klinikiniais simptomais ir mikroskopuojant radus ligos sukėlėjų.

 

Gydymas. Sergančios žuvys 5 minutes maudomos 5 procentų valgomosios druskos voniose. Po vonių karpiai laikomi tekančiame vandenyje ir perkeliami į paruoštus, išdezinfekuotus tvenkinius. Nuo trichodinozės taip pat taikomos ilgo veikimo (1–2 parų) 0,1– 0,2 procentų valgomosios druskos vonios (baseinuose arba mažuose tvenkiniuose). Stipriai apsikrėtusias, negyvas žuvis reikia išgaudyti, nes ant jų būna labai daug parazitų. Tvenkinius, kuriuose žuvys sirgo trichodinoze, po žuvų išgaudymo reikia gerai išvalyti nuo dumblo pertekliaus ir dezinfekuoti negesintomis kalkėmis (2,5–3,0 t/ha) arba chlorkalkėmis (0,3–0,5 t/ha). Tvenkinių dezinfekcijos darbus reikia atlikti ne žemesnėje kaip 10 °C oro temperatūroje. Žvejybos įrankius ir kt. po kiekvieno sergančių žuvų gaudymo reikia nukenksminti 10–20 procentų negesintų kalkių arba chlorkalkių tirpalu. Žvejybos įrankius galima nukenksminti ir kitu dezinfekantu (pagal instrukciją).

 

Profilaktika. Ligos sukėlėjus perneša įvairios laukinės (smulkios) žuvys. Todėl labai svarbu stengtis, kad jos nepatektų į žuvų tvenkinius. Žuvų tvenkiniuose ypatingas dėmesys turi būti skiriamas žuvų auginimo sąlygoms. Prieš suleidžiant į tvenkinius, visi karpiai maudomi profilaktinėse voniose. Ši priemonė neleidžia sukėlėjams patekti į žuvų auginimo tvenkinius. Visi auginimo tvenkiniai po žuvų išgaudymo turi būti nuleisti, gerai išvalyti, dezinfekuoti negesintomis kalkėmis arba chlorkalkėmis ir palikti žiemą be vandens. Tvenkiniai dezinfekuojami ir žuvų maudymo darbai atliekami tokie pat, kaip ir ligos pasireiškimo atveju.

 

 

Share iconDalintis