Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Žuvininkystės tarnybos specialistai sėmėsi patirties Lenkijoje apie europinių ungurių amžiaus ir kilmės nustatymo tyrimus

Žuvininkystės tarnyba prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos (toliau – Žuvininkystės tarnyba) įgyvendina projektą „Europinių ungurių išteklių valdymo plano įgyvendinimas Lietuvoje“ Nr. 3FNF-0-11-01. Viena iš svarbiausių šio projekto veiklų yra europinių ungurių moksliniai tyrimai Lietuvoje. Šioje srityje Žuvininkystės tarnyba neturi patirties – ungurys yra specifinė žuvų rūšis,  reikalaujanti sudėtingų specifinių mokslo tyrinėjimo metodų. Todėl Žuvininkystės tarnybos darbuotojai 2013 m. spalio 16–17 d. buvo išvykę konsultuotis į Olštyno  Stanislavo Sakovičiaus vardo žuvininkystės institutą (lenk. Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie) bei Nacionalinį jūrinės žuvininkystės mokslinių tyrimų institutą (lenk. Morski Instytut Rybacki Państwowy Instytut Badawczy), įsikūrusį Gdynėje. Žuvininkystės tarnybos darbuotojai bendravo su šių mokslo institucijų specialistais, atliekančiais jūrinių žuvų plekšnių bei europinių ungurių amžiaus ir kilmės nustatymo tyrimus, buvo supažindinti su šiems tyrimams naudojama įranga, stebėjo otolitų paruošimo tyrimams etapus.

Tyrimams naudojami otolitai išimami iš žuvų, plaunami, šlifuojami, sudedami į specialius indelius, kur užpilami specialia stingstančia medžiaga (derva), kurioje otolitai įtvirtinami. Vėliau bandiniai dedami į pjaustantį įrenginį, kuriame perpjaunami per centrinę dalį tam, kad būtų galima nustatyti, kiek metų ungurys ar plekšnė gyveno. Padarius keletą pjūvių mėginiai tiriami per mikroskopą. Tyrimo metu galima pasakyti, kiek žuviai metų, kiek ji paaugo per metus. Labai svarbu, kad tyrėjas turėtų kuo daugiau darbo patirties, kadangi yra didelė paklaidos tikimybė ir galimybė sugadinti brangią tyrimų žaliavą (mėginius). Europinis ungurys yra saugoma rūšis, kuriai atkurti dedamos didelės pastangos. Tik labai mažas kiekis šių žuvų sugaunamas mokslinių tyrimų tikslais, todėl tyrimus būtina atlikti itin preciziškai ir tiksliai. Otolitų tyrimo metodas šiuo metu naudojamas daugelyje Europos šalių. Anksčiau ungurių amžiui nustatyti buvo naudojami ir žuvies žvynai, tačiau šiai žuvų rūšiai būdinga tam tikra specifika, kadangi žvynai skirtingose kūno vietose auga nevienodai – buvo stebimos didelės amžiaus paklaidos, dėl šios priežasties pastaruoju metu šis metodas ungurių amžiui nustatyti nebenaudojamas.

Džiaugiamės turėję galimybę pasikonsultuoti su didelę patirtį sukaupusiais Lenkijos specialistais šia svarbia tematika. Be abejonės, ši informacija padės atliekant europinių ungurių mokslinius tyrimus ateityje ir rengiant ataskaitas Europos Komisijai.

Projekto veiklos remiamos Europos žuvininkystės fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.

 

 

Share iconDalintis