Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Žuvininkystės tarnybos prie ŽŪM Trakų Vokės poskyryje lankėsi Vilniaus Gerosios Vilties progimnazijos moksleiviai

Kovo 15 dieną Žuvininkystės tarnybos prie ŽŪM Trakų Vokės poskyryje vėl skambėjo moksleivių balsai. Susipažinti su poskyryje vykdomais žuvų veisimo jų išteklių gausinimui darbais atvyko būrelis Vilniaus Gerosios Vilties progimnazijos aštuntų klasių moksleivių su biologijos mokytoja metodininke Marija Ožeraitiene. Moksleiviams tai buvo vienas iš Projektų savaitės netradicinių pamokų ir artėjančiai Pasaulinei Žemės dienai (kovo 20 d.) skirtas gamtosauginis renginys.

 

Žuvininkystės tarnybos bendradarbiavimo su šia mokykla renginiai jau tampa gražia tradicija. Prieš dvejus metus Trakų Vokės poskyrio vedėjas Jonas Pašukonis mokykloje pristatė Žuvininkystės tarnybos vykdomus retų ir nykstančių žuvų rūšių išteklių atkūrimo darbus, papasakojo apie vieno seniausių Lietuvoje Trakų Vokės žuvų veislyno, įrengto dar 1884 metais, istorinę reikšmę ir apie jo įkūrėją, žuvivaisos pradininką Lietuvoje Mykolą Kazimierą Girdvainį. 2014 metų gegužę mokyklos mokiniai dalyvavo tarnybos organizuotame lašišų ir šlakių jauniklių išleidimo į Vilnios upę Bernardinų sode renginyje.

 

Netradicinėje pamokoje moksleiviai ir jų mokytoja sužinojo apie ilgametę žuvų veisimo Trakų Vokėje istoriją, šiuo metu čia vykdomus margųjų upėtakių, kiršlių, ūsorių veisimo darbus, reikalingus jų ištekliams Lietuvos vandenyse atkurti bei gausinti. Praktinėje pamokos dalyje moksleiviai pamatė vaivorykštinių upėtakių ikrų ir pienių paėmimo procesą, o išdrįsę galėjo pabandyti savo rankomis išspausti upėtakių patelės ikrus. Poskyrio vyriausiasis specialistas Rolandas Morkūnas supažindino moksleivius su upėtakių biologija, parodė ikrų ir pienių paėmimo procesą.

 

Visuomenės, o ypač vaikų ir jaunimo, švietimas supažindinant ją su žuvų veisimo svarba atkuriant bei gausinant Lietuvos vandenų išteklius – tampa vienu svarbiausių Europos Sąjungos paramos dėka atgimusio naujam gyvenimui Žuvininkystės tarnybos prie ŽŪM Trakų Vokės poskyrio uždavinių. Tam puikias sąlygas sudaro dėkinga poskyrio geografinė padėtis bei jo istorinė svarba Lietuvos žuvininkystės raidai. Įsikūręs Vilniaus miesto pakraštyje, buvusios senosios M. K. Girdvainio suprojektuotos ir įrengtos žuvų veisyklos vietoje, ir besišliejantis prie garsios Trakų Vokės dvaro sodybos su senu Eduardo Andre projektuotu parku, jis yra padidintos lankytojų traukos objektas. Be to, jis lengvai pasiekiamas netgi Vilniaus visuomeniniu transportu. Todėl jame laukiami besidomintys žuvivaisa Vilniaus miesto mokyklų moksleiviai bei studentai. Organizuotos Trakų Vokės dvaro sodybos lankytojų grupės kartu galėtų aplankyti šalia esančią ir dvarui priklausiusią vieną iš reikšmingiausių Lietuvos žuvininkystės ištakų vietų, susipažinti su žuvų veisimo joje istorija ir šiuolaikinėmis žuvų veisimo technologijomis.

 

Imami vaivorykštinio upėtakio ikrai

 

 

Imami vaivorykštinio upėtakio pieniai

 

Derlius

 

Atlikus darbą galima ir papozuoti

Share iconDalintis