2021-07-05
Žuvininkystės tarnybos pareigūnai ilgiau nei tris mėnesius sėkmingai vykdė žvejybos kontrolę Baltijos jūroje iš oro
Europos jūrų saugumo agentūra (EMSA) pirmą kartą Lietuvoje vykdė eilę nuotoliniu būdu pilotuojamų orlaivių (RPAS) skrydžių, kuriuos valdė bendrovė „Nordic Unmanned“. Pagrindinis tokių skrydžių tikslas buvo Baltijos jūroje veikiančių laivų išmetamųjų dujų kiekybinis ir kokybinis matavimas.
Skrydžių metu taip pat buvo atliekama žvejybos kontrolė. Žuvininkystės tarnybos pareigūnams tai buvo pirma ir unikali tokio masto operacija Lietuvoje. Žvejybos laivai buvo stebimi orlaivio Schiebel CAMCOPTER® S100 kamerų pagalba. Kameros padengė visą matomųjų ir infraraudonųjų bangų spektrą iš vidutinio ir didesnio nei 130 m aukščio bei galėjo aptikti laivus iš 12 km atstumo. Orlaivio operacijos aprėpė Lietuvos Baltijos jūros teritorinius vandenis ir dalį išskirtinės ekonominės zonos. O jo transliuojamą vaizdą pareigūnai stebėjo tiesiogiai nuotoliniu būdu.
Skrydžių metu buvo koordinuojami orlaivių manevrai ir stebimos aukštesnės rizikos teritorijos bei objektai. Orlaivių paleidimo ir koordinavimo centras buvo įsikūręs Nemirsetos bazėje, iš kurios orlaivius pilotavo iš Danijos atvykę operatoriai.
Gyvu laiku stebimi žvejybos laivai buvo tikrinami kryžminant informaciją su Žuvininkystės tarnybos palydovinėmis laivų stebėjimo sistemomis. Taip pat buvo atliekama vizualinė laivo denio apžiūra, tikrinama informacija apie deklaruotus ir faktinius žvejybos įrankius. Surinkta informacija padėjo pareigūnams daryti sprendimus dėl tolimesnio laivų fizinio patikrinimo jūroje arba uoste.
Misija vyko nuo 2021 m. kovo 23 d. iki paskutinio skrydžio – 2021 m. birželio 22 d. Per visą misijos laikotarpį Žuvininkystės tarnybos pareigūnai operacijose dalyvavo 23 dienas. EMSA misiją Lietuvoje iniciavo LR aplinkos ministerija. Be Žuvininkystės tarnybos misijoje taip pat dalyvavo Lietuvos karinės jūrų pajėgos, Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras, Aplinkos apsaugos departamento Jūros aplinkos apsaugos inspekcija bei kitos institucijos.