Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Žuvininkystės tarnyba bendradarbiauja su universitetais: pradedama margųjų upėtakių inkubacija

Žuvininkystės tarnyboje prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos žuvų rudeniniai naršinimo darbai eina į pabaigą. Penktadienį Žuvivaisos skyriaus Trakų Vokės poskyryje galbūt paskutinį kartą šiais metais buvo naršinami margieji upėtakiai. Šįkart paskaitoje „Žuvivaisa ir žuvų auginimas uždarose vandens apytakos sistemose. Žuvininko M.Girdvainio istorinis palikimas“ ir praktiniuose lašišinių žuvų veisimo darbuose, vedamuose Trakų Vokės poskyrio vyriausiojo specialisto Rolando Morkūno, dalyvavo Aleksandro Stulginskio ir Vilniaus universitetų studentai ir dėstytojai. Į 1885 m. ichtiologo M. Girdvainio suprojektuotą ir pastatytą istorinį Trakų Vokės upėtakyną-žuvininkystės ūkį atvyko Vilniaus universiteto docentas dr. Egidijus Bukelskis su grupe  Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro bioįvairovės magistrantų ir du A. Stulginskio universiteto Vandens ūkio ir žemėtvarkos fakulteto studentai, ketvirtakursė Kamilė Gervytė ir trečiakursis Jaunius Valiukėnas, kurie jau ne pirmą kartą praktikuojasi Takų Vokėje. Motyvuoti, žingeidūs, aktyvūs, darbštūs būsimieji žuvivaisos ir akvakultūros specialistai važinėja iš Kauno norėdami pasisemti kuo daugiau lašišinių žuvų veisimo praktikos paslapčių.

 

Oras pasitaikė nuostabus: šalta, apsiniaukę, nelyja ir nesninga – palanku lašišinių žuvų ikrų ėmimui. Žuvininkystės specialistai kibo į darbus: baseinuose gaudė marguosius upėtakius, atrinkinėjo tinkamus veisimui reproduktorius, tada laikė baseine su anestetiku, kad žuvis nurimtų, ir specialistams, ir praktikantams lengviau būtų dirbti – paimti ikrus ir pienius. Išspausti ikrai plunksna atsargiai buvo sumaišomi  su pieniais, užpilami vandeniu, kuris būtinas apvaisinimo proceso aktyvavimui. Pats apvaisinimas teužtrunka minutę. Po to porą valandų gėlame vandenyje ikrai prasiplauna ir išbrinkę perkeliami į inkubatorių, kur uždaroje vandens apytakos sistemoje, kontroliuojamomis sąlygomis (vandens temperatūra, deguonis, baktericidinis vandens valymas), tamsoje vystysis apie tris mėnesius.

 

Šiandienos rezultatas – 135 tūkstančiai 99,9 % apvaisintų ikriukų. O iš viso Trakų Vokės poskyrio inkubatoriuje jau inkubuojasi per 300 tūkstančių ikrelių. Tad kitų metų vasario mėnuo pradžiugins gausiu margųjų upėtakių jauniklių derliumi, kuris savo vietą inkubatoriuje užleis jau vaivorykštinių upėtakių panašiam ikrelių kiekiui. Vaivorykštiniai upėtakiai Trakų Vokės upėtakyne naršinami pavasarį.

 

Margųjų upėtakių reproduktoriai po neršto bus perkelti į žiemojimo tvenkinius, dar kurį laiką bus šeriami, akylai stebimi ir ruošiami žiemos poilsiui.

 

Ačiū žuvininkams už nuoširdų darbą.

 

Share iconDalintis