Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

„Regionų naujienos”: Vieninteliai rūpinasi seliavos išlikimu

„Mes tęsiame XIX amžiaus pabaigoje Lietuvos žuvininkystės pradininko Mykolo Kazimiero Girdvainio pradėtą veiklą, saugant ledynmečio laikų reliktinės žuvies – seliavos – išteklius“, – Ignalinos rajone Strigailiškėse įsikūrusio Žuvininkystės tarnybos Žeimenos poskyrio padalinį pristato jo vyriausiasis specialistas Ademaras Bugailiškis.

 

Jau kimba net meškeriotojams

„Prieš kurį laiką buvo teigiama, kad nereikia rūpintis seliavų ištekliu,– pokalbį apie dirbtinį seliavų veisimą pradeda padalinio vyriausiasis specialistas Ademaras Bugailiškis. – Europoje ši lašišinė žuvis nepalyginamai labiau negu Lietuvoje vertinama. Pavyzdžiui, Lenkijoje seliava brangesnė už starkį. Matyt, tai turi įtakos ir seliavos rinkai Lietuvoje – Vilniuje jos nenusipirksi.“

 

Seliava yra viena iš nedaugelio ežerų žuvų, įrašytų į verslinės žvejybos sąrašą. „Dabar įvestas šiek tiek protingesnis seliavų žvejybų kvotų dalijimas, nustatyta seliavų sugavimo galima norma, naudojamų tinklų akytumas. Anksčiau kiek kas norėjo, tiek tas gaudė. Yra ežerų, kuriuose seliavų dešimt ir daugiau tonų per sezoną sugaudavo. Jei kelerius metus šios žuvies ištekliai nebebūtų atkuriami, tokiais tempais žvejodami labai greitai galime netekti iki mūsų dienų išgyvenusio ledynmečio relikto“, – svarsto pašnekovas ir pasidžiaugia, kad prieš kelerius metus seliava beveik niekada neužkibdavusi ant kabliuko, dabar žiemą ji yra dažno žvejo laimikis. Tai akivaizdus įrodymas, kad šios reliktinės lašišinės žuvies ištekliai Lietuvos ežeruose jau atkurti. „Ir tai galiu iliustruoti labai konkrečiu pavyzdžiu. Iš Lazdijų rajone esančio Dusios ežero seliavą verslininkai buvo semte išsėmę. Per kelerius metus Dusios ežere atkūrėme seliavų populiaciją ir dabar vėl leidžiama verslinė jų žvejyba“, – žuvivaisos rezultatais pasidžiaugia A. Bugailiškis .

Kaip pažymi Žuvininkystės tarnybos specialistai, seliava gyvena tik 25 – 30 metrų gylio ežeruose, tad jai tinkamų ežerų Lietuvoje nėra labai daug.

 

Skaityti toliau…

 

 

Share iconDalintis