Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Pradėta vykdyti lašišinių žuvų migracijos stebėsena

Šių metų spalio 1 dieną Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos specialistai kartu su Gamtos tyrimų centro mokslo darbuotojais, įgyvendindami projektą „Žuvų pralaidų įrengimas prie esamų Kražantės ir Sausdravo upių užtvankų bei pralaidos rekonstrukcija Vilnios upėje“, Vilnios upėje (prie Rokantiškių užtvankos) pradėjo vykdyti lašišinių žuvų migracijos stebėseną, kurios tikslas – įvertinti rekonstruoto žuvitakio efektyvumą.

Pagrindinis projekto tikslas – apsaugoti ir plėtoti vidaus vandenų fauną ir florą prisidedant prie vandens aplinkos gerinimo, t. y. padėti praeivėms žuvims, tokioms kaip lašišos, šlakiai, upėtakiai, kiršliai, unguriai ir kt., migracijos ir neršto metu pasiekti aukštupiuose esančias neršti tinkamiausias vietas. Žuvų praėjimo takas Vilnios upėje baigtas rekonstruoti 2013 m. spalio mėnesį, o šiais metais pradėti vykdyti tiriamieji darbai. Vienas moderniausių būdų, kuris taikomas žuvitakių funkcionavimo tyrimams atlikti, yra akustinė telemetrija. Taikant šį metodą, žuvys ženklinamos akustiniais žymekliais ir per žuvų pralaidoje įmontuotus telemetrinius akustinius imtuvus stebima, ar sužymėtos žuvys migruoja per žuvų pralaidas.

Pirmąją mokslinės stebėsenos dieną buvo pagauti ir sužymėti 25 šlakiai ir viena lašiša. Akustiniai žymekliai implantuojami žuviai po oda, pilvo ertmėje, kad žuvys migracijos metu jų nepamestų. Kiekviena žuvis papildomai sužymėta ir išoriniais Floy-Tag tipo žymekliais tam, kad žvejai mėgėjai, pagavę žuvį su žymekliu, iš karto paleistų ją atgal į vandens telkinį.

Žuvininkystės tarnyba maloniai prašo visų žvejų, kurie sužvejos žymėtą žuvį, pranešti apie tai telefonu (8 5) 210 0503 arba el. paštu [email protected]
Ši informacija reikalinga statistiniams duomenims kaupti ir analizuoti.
Iš anksto dėkojame už sugaištą laiką.

Share iconDalintis