Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Pamario žvejai visai pametė galvas dėl stintų

Publikuota: 2012 m. kovo 9 d.

http://www.silutesetazinios.lt/17885/pamario-zvejai-visai-pamete-galvas-del-stintu/

 

silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

 

Už galimybę tinklais gaudyti į nerštavietes traukiančias stintas Skirvytės upėje šį pavasarį kai kurios pamaryje registruotos žvejybos įmonės pasišovė mokėti net po kelias dešimtis tūkstančių litų.

Tai paaiškėjo Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos šį penktadienį Šilutės seniūnijos salėje surengtame 2012 metų žvejybos kvotų valstybiniuose žuvininkystės vidaus vandens telkiniuose konkurse.

Konkursui iš viso buvo pateiktos 44 stintų žvejybos vietų ir 65 įrankių – tinklų kvotos. Dėl jų varžėsi 27 įmonės ir 10 fizinių asmenų.

Žvejybos kvotų konkurso komisija. (Oresto Lidžiaus nuotr.)

 

Savo paraiškas su siūloma kaina už pageidaujamas kvotas konkurso dalyviai buvo iš anksto pateikę Žuvininkystės tarnybai. Todėl šį penktadienį šios tarnybos direktoriaus Vytauto Grušausko vadovaujamai komisijai teliko žvejams matant atplėšti vokus su pasiūlymais ir paskelbti nugalėtojus.

Pradinė stintų žvejybos vietos su vienu įrankiu kvotos kaina buvo 84 Lt, arba 2 proc. nuo planuojamų pajamų. Jie skiriami žuvų ištekliams atkurti. Už kiekvieną pasiūlytą procentą (1 proc. vertė – 42 Lt) buvo skiriamas vienas balas. Vietinės įmonės papildomai gavo po 10 balų, o pateikusios pažymą iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos – dar po 5 balus. Tačiau už aplinkosaugininkų išaiškintus žvejybos taisyklių pažeidimus balai buvo mažinami.

Didžiausią nuostabą komisijai (ir ne tik) sukėlė kai kurių žvejybos įmonių siūloma mokėti kaina už teisę žvejoti stintas Skirvytės upėje. Pavyzdžiui, už kvotą vadinamojoje Toliušio žvejybos vietoje Kintuose registruota UAB „SLP Žuvis“ pasiūlė daugiau kaip 700 procentų (iš viso ji surinko 765 balus). Dar daugiau – beveik 800 proc. (per 30 000 Lt) buvo įvertinta žvejybos vieta ties Rusnės valymo įrenginiais. Tokią kainą pasiūlė Neringos UAB „Edita“, surinkusi iš viso 797 pirmumo balus.

Stintų žvejybos kvotų konkurso dalyviai. (Oresto Lidžiaus nuotr.)

 

Tuo tarpu dėl žvejybos vietų Nemune ir Atmatoje verslininkai taip aršiai nesiplėšė, čia laimėtos kvotos žvejai, neskaitant kelių išimčių, atsieis nuo kelių iki keliasdešimties procentų.

Kelios kvotos, neatsiradus pageidaujančiųjų, liko iš viso niekam nepaskirtos.

Žuvininkystės tarnybai pažadėtas pinigų sumas konkurso laimėtojai turės pervesti per 7 dienas, skaičiuojant nuo tos dienos, kai bus patvirtintas konkurso protokolas. Priešingu atveju teisė išsipirkti kvotą bus perleista antrąsias vietas užėmusioms įmonėms, vėliau – trečiosioms. Ir taip toliau.

„Taip ir stintmetis gali baigtis…“ – po konkurso juokavo šilutiškiai žvejybos verslininkai.

Vienoje vietoje paprastai žvejoja bent dvi įmonės. Todėl žvejai neatmeta galimybės, kad kvotų kainos gali būti specialiai užkeltos, siekiant neįsileisti konkurentų.

Įmonėms, kurios per pastaruosius penkerius metus bent ketverius iš jų žvejojo šviežiais agurkais kvepiančias laibašones, anksčiau joms priskirtose vietose šios kvotos ir šiais metais suteiktos be konkurso.

Pamario žvejų nuomone, jeigu sinoptikų prognozės išsipildys, ir sulauksime šiltesnių orų su lietumi, didysis stintmetis Nemuno deltoje gali prasidėti maždaug apie kovo 20 d.

 

Share iconDalintis