Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Lydekaičių veisimas ir auginimas Laukystos poskyryje

Š. m. spalio 17 d. Žuvininkystės tarnyba prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos (toliau – Žuvininkystės tarnyba), vykdydama Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius, į kuriuos neišduoti leidimai naudoti žvejybos plotą, 2013 metų planą, į Kauno marias per du kartus išleido 50 tūkst. vnt. išveistų ir iki 50–150 g svorio paaugintų šiųmetukių lydekaičių. Į išleidimo vietą žuvys buvo vežamos uždaroje talpoje, prie kurios buvo prijungtas deguonies padavimo įrenginys. Iš transportavimo talpos į vandens telkinį lydekos išleistos per išleidimo žarną.

 

Žuvininkystės tarnybos Žuvivaisos skyriaus Laukystos poskyris (toliau – Laukystos poskyris) yra įsikūręs strategiškai patogioje ir patrauklioje vietoje – pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Kauno, Žaslių seniūnijos Mančiūnų kaime. Šio poskyrio tvenkiniai semia 130 ha plotą, modernizuojamas žuvų inkubatorius – žuvų „perykla“. Inkubatoriuje ir gimsta lydekaitės, kurių didžioji dalis iškeliauja į valstybinius vandens telkinius, tačiau nemažai parduodama ir privatininkams.

 

Kasmet pavasarį, balandžio pradžioje, Laukystos poskyryje iš motininių lydekų imami pieniai ir apie 2,5–3,0 mln. vnt. ikrų, iš kurių išsirita apie 1,8–2,0 mln. vnt. lervučių.

 

Veisti tinkami lydekų patelių ikrai turi būti subrendę, sveiki ir švarūs. Perbrendę ikrai, kurie būna šviesesni ir vandeningi, dirbtinai veisti netinkami, nes iš tokių ikrų išeiga būna labai maža.

 

Ikrams apvaisinti reikalingi lydekų patinėlių pieniai. Ikrai apsivaisina tik tada, kai ant jų užpilamas ne žemesnės kaip 5°C temperatūros vanduo. Litrui ikrų reikia 1–1,5 l vandens. Viskas gerai išmaišoma ir kelioms minutėms paliekama pastovėti. Po apvaisinimo lydekos ikrai iš karto supilami į Veiso aparatus, kuriuose lėtai judėdami tekančiame vandenyje savaime išsiplauna. Priklausomai nuo jų dydžio 1 litre lieka apie 180–220 tūkst. vnt. neišbrinkusių ir 80–100 tūkst. vnt. išbrinkusių ikrų. Esant 10°C temperatūrai, lydekos ikrai vystosi 12 dienų arba 120 laipsniadienių.

 

Išsiritusios lervutės perkeliamos į paauginimo baseinus, kur laikomos 5–9 dienas, tada išleidžiamos į negesintomis kalkėmis išdezinfekuotus auginimo tvenkinius. Lydekaitėms duodamas gyvas pašaras, t. y. suleidžiama galinčių išneršti karosų. Rudenį, spalio–lapkričio mėnesiais vanduo iš tvenkinių yra išleidžiamas, o šiųmetukės (vienvasarės) lydekaitės, jau pasiekusios 50–100 gr. svorį, išgaudomos.

 

Šiomis lydekaitėmis yra įžuvinami vandens telkiniai, jos parduodamos fiziniams ir juridiniams asmenims. Dalis šiųmetukių paliekamos tvenkiniuose toliau augti ir po kurio laiko tampa tinkamos daugintis.

Daugiau informacijos – Žuvininkystės tarnybos Laukystos poskyrio vyriausiasis specialistas Antanas Lazaravičius, tel. (8 346) 50 065.

Share iconDalintis