Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Lietuvos upėse – daugiau margųjų upėtakių

Žuvininkystės tarnyba prie LR Žemės ūkio ministerijos, tęsdama „Valstybinio žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2019 m. plano“ darbus, į Musės upę išleido 3 tūkst. vnt. margųjų upėtakių jauniklių. 2019-06-05 Širvintų raj. vykusiame įžuvinimo renginyje dalyvavo LR Žemės ūkio viceministras Darius Liutikas, LR Seimo Kaimo Reikalų Komiteto patarėjas Rolandas Juknevičius ir kiti Žemės ūkio ministerijos darbuotojai.

Kuo gi reikšmingi margieji upėtakiai mūsų sraunių upių biotopuose? Margasis upėtakis – lašišinių žuvų atstovas, kurio rūšis saugoma pagal ES Tarybos natūralių buveinių ir laukinės faunos ir floros išsaugojimo direktyvą 92/43 EEC. Liaudyje margasis upėtakis – sėslus šlakio porūšis, kurio paplitimo arealas gerokai platesnis nei šlakių. Lietuvoje margieji upėtakiai, daugiau ar mažiau, paplitę maždaug 180 upių ir upelių. Daugiausia šių žuvų yra Minijoje, Merkyje, Jūros upėje, Žeimenos upės intakuose.

Prieš gerą dešimtmetį margųjų upėtakių ištekliai buvo gerokai sumenkę. Atsižvelgiant į Ekologijos instituto Gamtos tyrimų centro ichtiologų paruoštas lašišinių žuvų išteklių atkūrimo rekomendacijas, margųjų upėtakių išteklių atkūrimu vėl užsiimta valstybiniu mastu, nuo 2000 m. šios žuvys pradėtos veisti dirbtinai. 2007 m. buvo parengta „Koncepcija dėl Trakų Vokės žuvivaisos komplekso rekonstrukcijos pagrindimo“, kurios pagrindu Trakų Vokėje buvo parengtas ir Žuvininkystės tarnybos prie LR Žemės ūkio ministerijos įgyvendintas projektas. Trakų Vokė tapo pagrindine margųjų upėtakių ir kiršlių veisimo baze. Gamtos tyrimo centro paruoštas darbas (rekomendacijos) „Margųjų upėtakių ir kiršlių populiacijų būklės įvertinimas ir rekomendacijų dėl jų dirbtinio veisimo darbų populiacijoms palaikyti bei pagausinti 2015 – 2020 metams“ tapo pagrindiniu kelrodžiu atkuriant šių žuvų išteklius.

Pagal mokslininkų rekomendacijas iki 2020 m. į Lietuvos upes kasmet išleidžiama virš 200 tūkst. vnt. margųjų upėtakių jauniklių. 2019 m. šias žuvis numatyta išleisti į 53 upes ir upelius, iš viso apie 300 tūkst. vnt. Įveisimo darbai tęsiami.

Galima pasidžiaugti, kad po reikšmingų įveisimo darbų margųjų upėtakių ištekliai atsistato. Šią žuvį ypač pamėgo sportinės žūklės entuziastai. Vietiniai žvejai mėgėjai ir žvejai iš Lenkijos, Latvijos, Ukrainos kasmet nuperka tūkstančius žvejo kortelių ir mūsų upėse žvejoja šias puikias žuvis.

Žuvininkystės tarnyba prie LR Žemės ūkio ministerijos per 2019 m. planuoja įveisti virš 7 mln. vnt. įvairių rūšių žuvų jauniklių.

Share iconDalintis