Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Lietuvos Respublikos žvejybos laivas nekirto Rusijos sienos

Žemės ūkio ministerija informuoja, kad Lietuvos Respublikos žvejybos laivas „Jūrų vilkas“ žvejodamas nekirto Rusijos sienos. Patikrinus palydovinės sistemos duomenis paaiškėjo, kad  rugsėjo 17–18 d. laivas buvo tarptautiniuose vandenyse. Žuvininkystės departamentas jau kreipėsi į tarptautinę Žvejybos šiaurės rytų Atlante komisiją (angl. North East Atlantic Fisheries Commission, NEAFC)  dėl papildomo informacijos patikrinimo.

Rusijos pareigūnai pažeidė sulaikymo procedūras. Esant įtarimui, kad laivas nepaisė sienų, inspektoriai gali patikrinti laivą, tačiau tai negali būti ginkluotas patikrinimas. Tuo tarpu laivo „Jūrų vilkas“ kapitonui teko susidurti su ginkluotais pareigūnais, o jam atsisakius plaukti į Murmansko uostą, laivas buvo nuplukdytas jėga. „Ši situacija neturi precedento. Patikrinome, pagal turimus žvejybos žurnalo ir palydovinės sistemos duomenis  „Jūrų vilkas“ žvejodamas nekirto sienų ir nepažeidė įstatymų. Laivas buvo jėga plukdomas į Murmansko uostą. Pagal tarptautinės teisės nuostatus tokių procedūrų negali būti, tai akivaizdus teisių pažeidimas. „Jūrų vilkas“ buvo tarptautiniuose vandenyse, tad Rusijos pareigūnai turėjo informuoti tarptautines organizacijas ir  Lietuvos institucijas“, – kalbėjo Aidas Adomaitis, Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus pavaduotojas, laikinai einantis direktoriaus pareigas.

Kol kas palydovinės sistemos užfiksavo tik vieną atvejį, kai Lietuvos laivas nuplaukė per toli ir kirto sieną, tai įvyko rugsėjo 8 d. Laivas Rusijos Federacijos zonoje buvo tik vieną valandą. Rusijos institucijos dėl šio įvykio pretenzijų nepareiškė. Pažymima, kad žvejybos laivas gali kirsti valstybių išskirtinės ekonominės zonos sienas, jei žvejybos operacijos nėra vykdomos ir siena kertama dėl kitų priežasčių (siekiant išvengti blogų oro sąlygų, plaukiant iš vienos žvejybos zonos į kitą, grįžtant į uostą ir pan.)

Precedento neturintis įvykis atsitiko reguliuojamoje teritorijoje, tarptautiniuose vandenyse. Kapitonui atsisakius paklusti, laivo valdymas buvo perimtas ir laivas jėga nuplukdytas į Rusijos Murmansko uostą.  Lietuvos laivo įgulą sudaro 28 žmonės, trys iš jų – Lietuvos piliečiai.

 

Share iconDalintis