Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Lašišų išteklių apsauga Baltijos jūroje

Lašišinių žuvų išteklių apsaugai ir jų žvejybos kontrolei skiriamas didelis dėmesys ir Lietuvoje, ir visoje Europos Sąjungoje. Nuo 2008 m. verslinėje žvejyboje uždrausta naudoti dreifuojančius tinklus, kurie anksčiau buvo pagrindinis lašišų žvejybos įrankis. Įsigaliojus draudimui Lietuvoje lašišos buvo pagaunamos tik priekrantės vandenyse nedideliais kiekiais ir Lietuva neišnaudodavo jai skirtos šių žuvų kvotos. Lietuva, kaip ir kitos Baltijos jūros šalys, lašišų ir šlakių žvejybai taiko nemažai apribojimų tiek žvejams verslininkams, tiek mėgėjams: ribojami mažiausi leistini žuvų dydžiai, laimikiai, žvejybos įrankiai, laikotarpiai ir rajonai.

Nuo 2017 m. žvejojant lašišas taikomas įpareigojimas registruoti visą laimikį ir iškrauti jį krante. Tai reiškia, kad lašišos, neatitinkančios verslinio dydžio, turi būti gabenamos į krantą ir parduodamos ne žmonių maistui. Šie ir kiti reikalavimai skatina žvejus verslininkus lašišas žvejoti selektyviais įrankiais –dreifuojančiomis ūdomis ir gaudyklėmis. Iš pastarųjų lašišos, neatitinkančios verslinio dydžio, turi būti paleidžiamos atgal į jūrą. Lietuvoje 2018 m. pabaigoje vienas atviroje Baltijos jūroje žvejojantis laivas pradėjo žvejoti lašišas dreifuojančiomis ūdomis.

Šiais metais Lietuvai skirta 1412 vienetų lašišų kvota.

Lašišinės žuvys, taip pat kaip ir kitos rūšys, yra mokslinių tyrimų objektas. Kartais jos pagaunamos su ženklinimo žymekliais (pridedama nuotrauka), kurie pritvirtinami mokslinio tyrimo tikslais. Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos specialistai, bendradarbiaudami su kitų šalių specialistais, teikia informaciją apie tai, kur turėtų kreiptis žvejai, pagavę pažymėtas lašišas.

Žemiau pateiktoje nuorodoje skelbiamas klausimynas, kuriame prašoma užpildyti duomenis apie sugautą lašišą su Suomijos mokslininkų žymekliu. Už duomenų pateikimą siūlomas 5,00 Eurų atlygis.

   https://lomakkeet.luke.fi/kalamerkki?lang=fi&fbclid=IwAR3wBTmzYq42jLos1BYNWpxujyIf6Tww1cklq0BgPnMsbXNdZegBu9QqM68

 

Share iconDalintis