Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Laikas pasirūpinti žuvų žiemojimu tvenkiniuose

Įsibėgėjant rudeniui Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos (toliau – Žuvininkystės tarnyba) poskyriuose darbas veja darbą, o didžiuoju rūpesčiu tampa tvenkiniai. Jie yra valomi, tvarkomi, ruošiami žiemai, nuolat tikrinama vandens kokybė.  Už pastarąjį darbą atsakingas Vidaus vandenų ir akvakultūros skyriaus Žuvų ligų ir vandens tyrimų poskyris, įsikūręs Vilniuje, Juozapavičiaus gatvėje. Poskyrio specialistai sistemingai tiria ir vertina į žiemojimo tvenkinius paduodamo bei iš auginimo tvenkinių išleidžiamo vandens kokybę, didelį dėmesį skiria išleidžiamo vandens kokybei gerinti. Laiku atliekami ir ūkio subjektams pateikiami išleidžiamo vandens kokybės tyrimų rezultatai leidžia realiai vertinti tiek momentinę taršą, tiek į aplinką išleidžiamo vandens kokybę.

 

Visą vandens išleidimo iš tvenkinių laikotarpį nustatomi Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimuose nurodyti taršos rodikliai atliekant kontrolinius vandens tyrimus pagal Ūkio subjektų taršos šaltinių išmetamų/ išleidžiamų teršalų ir ūkio subjektų poveikio aplinkos kokybei (poveikio aplinkai) monitoringų planus.

 

Žuvų ligų ir vandens tyrimų poskyrio specialistai daug dėmesio skiria ir auginamų žuvų profilaktikai. Prieš suleidžiant žuvis į žiemojimo tvenkinius, Žuvininkystės tarnybos poskyriuose vykdomi kontroliniai apgaudymai ir atliekami parazitologiniai bei biocheminiai tyrimai, kurie leidžia spręsti apie išaugintos produkcijos kokybę.

 

Prieš perkėlimą iš vienų tvenkinių į kitus, tiriama, ar karpiai ir kitos žuvys (šiųmetukai, metinukai, dvivasariai, dvimečiai ir kt.) nėra apsikrėtę parazitais – tiriama po 10–15 žuvų iš kiekvieno tvenkinio. Naujai atvežtos žuvys taip pat tiriamos. Parazitologinio tyrimo metu dėmesys kreipiamas į žuvų sveikatingumą. Aptikus žuvų parazitozių sukėlėjų, imamasi priemonių jiems sunaikinti. Karpiai maudomi profilaktinėse voniose. Ši priemonė neleidžia ektoparazitams patekti į žiemojimo tvenkinius. Įtarus infekciją, žuvys izoliuojamos ir tiriamos dėl infekcinių ligų. Prireikus žuvys gydomos.

 

Viena iš svarbiausių profilaktinių priemonių yra sveikų žuvų būrio formavimas. Prieš suleidžiant žuvis žiemoti, reproduktoriai kliniškai apžiūrimi. Pažeistos žuvų odos, pelekų vietos atsargiai apvalomos ir nukenksminamos (sudrėkinamos) 1– procento kalio permanganato tirpalu. Pastebėjus išorinių parazitų (ektoparazitų), imamasi priemonių: karpių reproduktoriai 5 minutes maudomi 5 procentų valgomosios druskos voniose. Be to, atidžiai apžiūrima, ar reproduktoriai neserga infekcine liga. Sergančioms žuvims būdinga: pavienės žaizdos, kraujosruvos odoje, odos, pelekų uždegimas, pabrinkimai, nekrozės židiniai, pilvelių padidėjimas, žiaunų anemiškumas, vandenė ir kt. Su tokiais pažeidimais karpiai izoliuojami iki bus nustatyta diagnozė.

 

Share iconDalintis