Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Klaipėdos universitetas su Žuvininkystės tarnyba išbandė naują Lietuvoje cheminį žuvų žymėjimo būdą

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkai kartu su Žuvininkystės tarnybos specialistais, panaudojus pirmą kartą Lietuvoje cheminį žymeklį kalceiną (fluorescencinį dažą) ir osmosinės indukcijos metodą, prieš išleidžiant į upes, sužymėjo 12 000 vnt. Žuvininkystės tarnybos Simno, Lauksytos ir Rusnės žuvivaisos biuro Žeimenos ir Trakų Vokės žuvivaisos grupėje užaugintų lašišų ir šlakių jauniklių.

Metodo esmė – išnaudojant žuvų fiziologinės osmoreguliacijos mechanizmą, žuvys yra trumpam paeiliui patalpinamos į didelio druskingumo vandenį ir po to iškart į kalceino gėlavandenį tirpalą.

Dėl didelių vandens druskingumo skirtumų, kalceino tirpalas daug efektyviau ir greičiau įsigeria į kaulines struktūras (kaulus, pelekų spindulius, žvynus), nes sūriame vandenyje žuvys iš pradžių difuziškai praranda kūno skysčius, o sugrąžinus į gėlą vandenį, kalceinas efektyviai skverbiasi atgal į audinius. Apšvietus žymėtą žuvį ultravioletine šviesa, ant pelekų spindulių, žiaunadangčių, žvynų yra aiškiai matomos žaliai fluorescencinės žymės.

 

Metodas leidžia greitai ir efektyviai sužymėti didelius kiekius jaunų žuvyčių ir tuo pačiu yra saugus ir nekenksmingas žuvims, tai buvo patikrinta kitose šalyse atliktais tyrimais su skirtingomis žuvų rūšimis. Šis žymėjimo būdas Lietuvoje buvo taikomas pirmą kartą ir puikiai pavyko – iš visų sužymėtų žuvų jauniklių per 12 valandų po procedūros krito tik 0,03 %.

 

Sekančią dieną, vykdydami patvirtintą Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2018 metų planą, sužymėtos žuvytės buvo sėkmingai pervežtos ir išleistos į šešias įveisimo plane atrinktas upes. Čia jos bus stebimos ištisus metus, analizuojant erdvinio pasiskirstymo ir tankio pokyčius. Šis, metų trukmės tyrimas vykdomas Klaipėdos universitetui įgyvendinant LR Aplinkos ministerijos užsakytą tyrimą dėl laukinių ir dirbtinės kilmės lašišų ir šlakių jauniklių mirtingumo, įžuvinimo efektyvumo ir pagrindinių mirtingumo priežasčių nustatymo Lietuvos upėse.

 

 Lašišaitės iki dažymo..

 

Lašišaitės po dažymo…

Skirtumas plika akimi sunkiai pastebimas,tačiau puikiai matomas UV šviesoje.

Share iconDalintis