Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Istorinis momentas – Simno ir Laukystos poskyriuose auginamos retos eršketinės žuvys sterlės

Nuo 2017 metų vasaros pradžios sterlių lervutės sėkmingai auginamos Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos (toliau – Žuvininkystės tarnyba) Žuvivaisos skyriaus Laukystos ir Simno poskyriuose. Spalio pabaigoje, sterlių jaunikliams pasiekus apie 200 g svorį, esant palankioms oro sąlygoms, pirmą kartą po ilgų metų pertraukos pagal mokslininkų rekomendacijas į Nemuno upę nuo Baltarusijos sienos iki Kauno HE planuojama įleisti sterlių jauniklių.

Žuvininkystės tarnybos specialistai tiki, kad ir toliau kantriai, sistemingai dirbdami po 4–5 metų atstatysime nykstančią sterlių populiaciją ir galėsime džiaugtis natūraliai besiveisiančiomis karališkosiomis sterlėmis.

Sterlės  pačios smulkiausios eršketinių šeimos žuvys, paplitusios Rusijos, Ukrainos, rečiau – Baltijos jūros baseino didžiosiose upėse bei kitose upėse, įtekančiose į Juodąją, Azovo ir Kaspijos jūras. Iš visų šios šeimos žuvų, sterlės yra vienintelės visiškai gėlavandenės žuvys, gyvenančios tik upėse, yra labai sėslios ir nemigruoja į jūrą. Suaugusios žuvies kūnas yra iki 125 cm ilgio, sveria iki 16 kg, tačiau pastaruoju laiku jos tampa vis retesnės ir užauga vis mažesnės (1,5–2 kg). Šių žuvų pilvas šviesus, nugara rusva, su aukštomis ir smailiomis plokštelėmis. Nugarinėje žuvies dalyje yra 12–17, šoninėje – 56–71, pilvinėje –10–19 kaulinių plokštelių. Sterlių šnipas ilgas, su 4 ūsais. Sterlės greitai subręsta ir yra labai vertingos žuvys.

Lietuvoje sterlės pirmą kartą įveistos žymaus ichtiologo Mykolo Girdvainio Nemuno upėje dar 1885 m., tačiau neprisitaikė. Vėliau šias žuvis Lietuvoje buvo bandyta introdukuoti 1953–1957 metais. Tačiau dėl vienkartinių akcijų ir nesant reikiamos apsaugos bandymai nebuvo sėkmingi.

2014 m. vasario 27 d. sterlių introdukcijos darbams pritarė Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Invazinių rūšių kontrolės taryba (protokolas Nr. 14-1-7). Tuo pagrindu Žuvininkystės tarnyba iniciavo Sterlių introdukcijos programos iki 2020 metų parengimą.

 

Share iconDalintis