Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Į Nemuną ties Druskininkais įžuvinta 52 tūkstančiai sterlių

Žuvininkystės tarnyba prie LR žemės ūkio ministerijos tęsia valstybinių vidaus vandenų įžuvinimo darbus. Per keletą dienų į Nemuną ties Druskininkais įžuvintos retai žvejų sutinkamos žuvys – sterlės. Tai viena vertingiausių žuvų rūšių, priklausanti eršketinių žuvų šeimai.

Atlantinis eršketas kadaise buvo dažnai sutinkamas Nemuno upėje, į kurią neršti atplaukdavo iš jūros, tačiau dabar ši žuvis beveik visiškai išnykusi ne tik Baltijos jūroje, bet ir visuose Vakarų Europos pakraščiuose. Sterlės tėvynė yra Rusijos didžiosios upės, kurios įteka į Kaspijos, Azovo ir Juodąją jūras.

Šią vasarą vykdyto įžuvinimo metu į Nemuno upę iš viso buvo išleista 52 tūkst. vnt. sterlių šiųmetukių, kurių svoris 7–11 gramų. Žuvys įveistos vadovaujantis patvirtintomis Žuvivaisos valstybiniuose žuvininkystės vandens telkiniuose taisyklėmis bei valstybine programa, pagal kurią yra patvirtintas Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2019 metų planas.

Nuo gegužės pradžios šios žuvys buvo auginamos joms palankiomis sąlygomis Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Pietų regiono žuvivaisos skyriuje  Simne. Siekiant padidinti žuvų įveisimo efektyvumą, sterlės išleistos keliose vietose, kuriose jos tokio amžiaus gyvens natūraliomis sąlygomis.

Sterlių įveisimas vykdomas ketvirti metai ir jau yra pastebimas šių žuvų prisitaikymas Nemuno upėje. Sterlės yra neatsiejama upių ekosistemos ir žuvų bendrijos dalis – iš visų eršketinių žuvų jos yra vienintelės visiškai gėlavandenės žuvys, gyvenančios tik upėse ir nemigruojančios į jūrą. Todėl tikimasi, kad didžioji dalis žuvų sėkmingai prisitaikys prie Nemuno upės sąlygų ir ateityje pradžiugins ne vieną žveją mėgėją.

Žuvų įveisimą stebėjo Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Alytaus gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai. Taip pat dalyvavo Druskininkų savivaldybės atstovė.

 

Apie sterlę    

Sterlę galima atpažinti iš jos pailgo kūno, su penkiomis išilginėmis 12–17 kaulinių plokštelių eilėmis, šoninėje eilėje yra 56–71 kaulinių plokštelių. Galva – vidutinio dydžio su plonu ir dažniausiai riestu į viršų šnipu. Žiotys šnipo apačioje, prieš jas yra keturi ūseliai. Sterlės gali užaugti iki 100–125 cm ilgio ir sverti iki 16 kg. Vidutinis sterlių svoris yra 6–6,5 kg. Sterlės dažniausiai laikosi būriais.

Įprastinėmis sąlygomis šios žuvys gyvena 22–25 metus. Sterlės yra nelepios žuvys, gerai auga ir tvenkiniuose. Pagrindinis sterlių maisto šaltinis yra dugno organizmai: vėžiagyviai, kirminai ir vabzdžių lervos. Patinai lytiškai subręsta 4–5 metų amžiaus, o patelės – 5–9 metų amžiaus. Dažniausiai veisiasi balandžio–gegužės mėnesiais sraunių upių aukštupiuose, kur yra smėlio, žvyro arba žvirgždo dugnas.

 

 

Share iconDalintis