Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Baltijos jūros regionas rengiasi įgyvendinti išmetimų draudimą

Nuo sausio pirmosios žvejai negalės išmesti netinkamos prekybai ar per mažos žuvies atgal į jūrą. Žemės ūkio ministerijoje įvyko Baltfish regioninio forumo, Europos žuvininkystės kontrolės agentūros ir Baltijos jūros patariamosios tarybos susitikimai, o jų metu daugiausia buvo kalbama apie draudimo įgyvendinimą Baltijos jūroje.

 

Dar 2013 metais Europos Sąjungos žemės reikalų ir žuvininkystės taryboje sutarta palaipsniui atsisakyti praktikos, kai žvejybiniai laivai atgal į jūrą išmeta nereikalingas sugautas žuvis. Šie reikalavimai nuo 2015 m. turėtų įsigalioti ir Baltijos jūroje žvejojantiems laivams. Susitikime dalyvavęs Europos žuvininkystės kontrolės agentūros direktorius Paskalis Savoretas (Pascal Savouret) patikino, kad jo vadovaujama agentūra atliko žvejybos Baltijos jūroje rizikos vertinimą dėl draudimo išmesti žuvį ir yra pasirengusi teikti reikiamas konsultacijas valstybėms narėms dėl šio draudimo įgyvendinimo.

Vienas iš pagrindinių reformuotos Europos Sąjungos žuvininkystės politikos tikslų – įpareigoti žvejus iškrauti visą sužvejotą laimikį krante. Pagal iki šiol galiojusias ES žvejybos taisykles nepageidaujamas laimikis negalėjo būti legaliai iškraunamas į krantą ir parduodamas, todėl žvejai paprastai jį išmesdavo atgal į jūrą. Toks draudimas Baltijos jūroje žvejojant menkes, šprotus ir strimeles įsigalios jau nuo 2015 m. sausio 1 d., tad žvejai turės keisti savo elgseną: vengti sužvejoti nepageidaujamų žuvų, pritaikyti žvejybos įrankius, realizuoti nustatyto dydžio neatitinkančias žuvis, kurias draudžiama parduoti žmonių maistui.

Mokslininkų apskaičiuota, kad 23 proc. visų sužvejotų žuvų atgal į jūrą išmetama kaip nepageidautinos žuvys , o tam tikrų rūšių – dar daugiau.

Pažymėtina, kad susitikimų metu pristatytas Baltfish iniciatyva parengtas leidinys apie reikalavimus, kurie įsigalios visiems komercinio pobūdžio Europos Sąjungos žvejybos laivams Baltijos jūroje nuo 2015 m. sausio 1 d. Jis artimiausiu metu bus išplatintas ir Lietuvos žvejams.

 

Share iconDalintis