Žuvininkystės tarnyba

prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

2015 m. spalio 20–23 dienomis Roterdame, Nyderlanduose vyko tarptautinė akvakultūros konferencija „Aquaculture Europe 2015“

2015 m. spalio 20–23 dienomis Roterdame, Nyderlanduose vyko tarptautinė akvakultūros konferencija „Aquaculture Europe 2015“, kurioje pranešimus skaitė mokslininkai ir žuvininkai praktikai. Su naujausiais eksperimentais ir tyrimais akvakultūros srityje supažindino žymiausių Europos ir pasaulio laboratorijų, universitetų moksliniai darbuotojai. Buvo apžvelgtos akvakultūros problemos, vystymosi kryptys ir tendencijos pasaulyje artimiausiam laikotarpiui.

 

Darbas vyko aštuoniose konferencijų salėse pagal tematikas. Išskirtos dvi stambios kryptys: gėlos ir jūrinės akvakultūros temomis, per tris konferencijos dienas buvo perskaityta daugiau kaip 700 pranešimų.

 

Daug dėmesio skirta žuvų auginimui uždarosios vandens apytakos sistemose, technologiniams aspektams, gyvūnų gerovei, streso ir ligų prevencijai, ekologijai ir aplinkos apsaugai, pašarų kokybei, žuvų veisimui, auginimui, tvarios, efektyvios, didelio produktyvumo žuvininkystės vystymui, žuvų kaip maisto produkto kokybės gerinimui, naujų rūšių įtraukimui į dirbtinį veisimą ir auginimą, akvaponikos vystymui, platesniam ir efektyvesniam polikultūros panaudojimui bei akvakultūros produktų sertifikavimui ir žymėjimui – atpažinti ir įvertinti produkto kokybę šiame globalios gamybos amžiuj labai svarbu eiliniam vartotojui.

 

Lygiagrečiai buvo pristatyti 300 vaizdinių pranešimų-plakatų pačiomis įvairiausiomis temomis. Juos komentavo, atsakė į dominančius klausimus patys tyrimų ir eksperimentų autoriai. Vyko betarpiškos diskusijos.

 

Konferencijos metų vyko ir akvakultūros objektų auginimo, priežiūros įrangos, matavimo, žuvų žymėjimo prietaisų, vandens parametrų tyrimo ir nuolatinės stebėsenos įrangos bei literatūros paroda. Projektavimo ir konsultavimo paslaugas siūlė žymios URS projektavimo įmonės. Plačiai buvo pristatyta pašarų ir jų priedų gamyba, asortimentas, sudedamosios dalys, proporcijos, jų reikšmė efektyviam žuvų, vėžių ir krevečių auginimui. Visur vyko aktyvios diskusijos, nes susirinko savo sričių profesionalai.

 

Spalio 20 dieną vyko Europos ešerinių žuvų asociacijos susitikimas, kur buvo apžvelgti pastarųjų dvejų metų darbai. Perskaityti 7 pranešimai apie starkių ir ešerių veisimą, priežiūrą, juos auginant uždarosios vandens apytakos sistemose – tai labai sparčiai besivystanti organizacija Europoje, o gilinimasis į starkių auginimą maistui – šiuo metu itin populiarus. Vyko įdomios diskusijos apie starkių veisimą, auginimą, jų biologiją.

 

Spalio 24 dienąsurengta kelionė į Vageningeno universitetą ir į dvi uždarosios vandens apytakos žuvų auginimo įmones. Vienoje iš jų išauginama 40 tonų europinių ungurių per metus. Dalis parduodama prekybos tinklams, restoranams, o apie 20% perdirbami vietoje – išrūkomi, pakuojami-vakumuojami arba parduodami švieži tiesiai iš rūkyklos. Ungurių auginimo verslas šiuo metu jau atsigauna Olandijoje ir Europoje.

 

Antroje įmonėje auginami eršketai (rusiškieji ir sibiriniai) dėl ikrų maistui ir kosmetikai. Per metus gaunama daugiau kaip tona aukščiausios kokybės ikrų maistui ir 85 tonos žuvų. Tai vienintelė eršketų auginimo įmonė Olandijoje.

 

Šią uždarąją vandens apytakos sistemą aptarnauja 5 žmonės, per metus užauginama 85 tonos žuvų.

 

Buvo labai įdomu ir naudinga apžiūrėti įmonės įrenginius, technologiją ir darbuotojų darbą, betarpiškai su jais pabendrauti, pasisemti žinių.

 

Vageningeno universitete atliekami tyrimai su gėlavandenėmis ir jūrinėmis žuvų, krevečių ir kitų bestuburių rūšimis, tiriami pašarai, gyvūnų metabolizmo procesai. Laboratorija plačiai teikia paslaugas atlikti tyrimus ir nuotoliniu būdu, kai doktorantai gali suformuoti tyrimų programą, o suplanuotus darbus atlieka laborantai vietoje. Vaizdas ir duomenys realiu laiku pasiekiami internetu.

 

Šiandien – tai pati moderniausia akvakultūros (metabolizmo) tyrimų laboratorija Europoje.

 

 

Konferenciniai pranešimai

 

 

Paroda Roterdame

 

 

Vageningeno universitete

 

 

Ungurių ir eršketų auginimo įmonės

Share iconDalintis